Chov Agamy vousaté

14.10.2020

Terárium

Pro jednoho jedince je potřeba terárium 100 x 50 x 50 cm.

Agamy vousaté by neměly být chovány pouze v páru. Při chovu více jedinců je lépe chovat jednoho samce s dvěma nebo více samicemi v prostorném teráriu o rozměrech min 120 x 60 x 60 cm. Chov více samců v jednom teráriu není vhodný kvůli vzájemné rivalitě samců.

Jako substrát na dno použijeme písek do filtrace nebo písek do dětských pískovišť, který je vhodné nejdříve proprat, aby se snížila jeho prašnost.

Větrání terária musí být spodní (vpředu nebo z boku) a vrchní (alespoň 1/4 stropu).

Agamy velice rády vylehávají na vyvýšených místech proto jsou důležité různé kameny a kořeny nebo 3D stěna s vyvýšenými výstupky. Je vhodné umístit např. kámen pod výhřevné světlo.

Jelikož se jedná o denní pouštní plazy je v teráriu důležitý kvalitní zdroj světla a UVB záření. Do terária tedy umístíme obyčejnou výhřevnou žárovku, dále UVB zžárovku a lineární širokospektrální zářivku, která rovnoměrně rozptýlí světlo po celém teráriu.

Průměrná doba svícení bývá 12 hodin, v zimním období dáváme 10 hodin. Naopak v letních horkých dnech někdy vypínáme výhřevnou žárovku, v případě, že je v teráriu příliš vysoká teplota

Na výhřevném místě je ideální teplota kolem 40 - 45°C. Pro menší jedince je vhodnější teplota o něco nižší 38-40°C . Na nejchladnějším místě bychom měli mít kolem 27°C. Ve zbytku terária ideálně kolem 30°C. V noci je ideální teplota 19-22°C a žádné světlo.

Jídelníček

Mláďata preferují spíše hmyz a v dospělosti se složení jídelníčku většinou mění na převážně rostlinnou stravu. Každá agamka je ale jiná a některé rostlinou stravu všeobecně odmítají. 


krmný hmyz: cvrčci, sarančata, švábi, občas červi, nachytaný smýkaný hmyz (luční kobylky, žížaly a pod.)

rostlinná potrava: polníček, rukola, hlávkový salát, mrkvová nať, listy i květy pampelišky, listy i květy jetele, kopřivy, hluchavky, čekanka, vojtěška, řeřicha, jitrocel, květy sedmikrásky, listy jahodníku, řeřicha, lusky fazolí a hrachu, ibišek, květy heřmánku, květy černého bezu... Velmi vhodný je netřesk, který má i desinfekční účinky...

zelenina: mrkev (pozor, větší množství odvápňuje), kapusta, brokolice, celer, petržel. okurka, cuketa, lilek, dýně, paprika, červená řepa, ...

ovoce: ovoce dáváme jen zřídka jako doplněk, vhodný je např. banán, jablko, maliny, jahody, černý rybíz, třešně, meloun, hruška, ostružiny, borůvky, papája, mango, hrozny... Naprosto nevhodné jsou naopak citrusové plody.

doplňky stravy: vápník (vápníkem nelze předávkovat, takže neomezeně a stačí nasypat na potravu nebo v něm obalit hmyz), vitamíny pro plazy, např. Roboran či Reptivit (podáváme 1x za 10-14 dní)

voda: tekutiny agamy přijímají ze zelené stravy, ale miska s vodou je v teráriu vhodná

© 2020 Agama vousatá / domácí mazlíček, všechna práva jsou vyhrazena
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky